Ogrody zimowe. Zobacz doskonałość.

Odwiedzając parki i ogrody wstępujemy czasem do oranżerii. Zachwyceni rozświetlonym wnętrzem pełnym egzotycznych roślin, nawet nie przypuszczamy, ze podobny całoroczny ogród możemy mieć także we własnym mieszkaniu.
Na odpowiednio zbudowanym tarasie lub terenie wokół domu łatwo urządzić “zielony pokój”- miejsce, gdzie domownicy będą odpoczywać wśród bujnej zieleni. Zimowe ogrody, przeszklone werandy, zabudowy dachów albo loggii to najbardziej popularne zastosowania systemów przeszklonych. Znane na całym świecie od paru lat zdobywają sobie także polski rynek.
Uniwersalne systemy przeszklonych pomieszczeń pozwalają na stworzenie dodatkowej przestrzeni użytkowej wykorzystywanej przez cały rok. Możliwości techniczne pozwalają obecnie na zrealizowanie niemal każdego pomysłu.

Najważniejsze, by ogród zimowy tworzył konstrukcję bezpieczną i trwałą. Jego bryła musi być zaprojektowana, żeby nie zaszkodził jej ciężki, zalegający śnieg oraz bardzo silne podmuchy wiatru. Dach powinien mieć odpowiednie pochylenie, żeby śnieg mógł się z niego swobodnie zsuwać . Do jego wykonania stosuje się zazwyczaj szkło zespolone składające się z szyby niskoemisyjnej oraz bezpiecznej (klejonej). W przypadku rozbicia nie rozpryskuje się ono na drobne kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie, więc nie zrobi krzywdy osobom przebywającym w oranżerii. Profile nośne oranżerii muszą z kolei być tak zamontowane, żeby nie poddawały się wichurom oraz obciążeniu śniegiem. Bardzo istotnym składnikiem dobrze wykonanego ogrodu zimowego jest odpowiednie podłoże, czyli trwały betonowy fundament, koniecznie zbrojony i zaizolowany termicznie.
Gdy ma być zabudowany taras lub balkon, należy najpierw sprawdzić jego wytrzymałość oraz zaprojektować miejsca odprowadzenia wody. Ściany oraz dach ogrodu zimowego są barierą dla deszczu i chłodnych podmuchów. Muszą być szczelne, aby nie dochodziło do ewentualnych przecieków. Dobre profile wyposażone są w uszczelki i system kanalików do odprowadzania wody.

Konstrukcje wysokiej jakości ogrodów zimowych dostępne są w wersjach z aluminium oraz ze stali i mogą być realizowane z najróżniejszymi wariantami sposobu otwierania.

# First Name Last Name Username
1 Mark Otto @mdo
2 Jacob Thornton @fat
3 Larry the Bird @twitter


Jak powstaje ogród zimowy?